Nelere Dikkat Etmeliyim?

Marka tescil ile marka oluşturmak, ürünün tanıtılması, pazarlanması süreçlerinde kritik bir rol oynayacağından oldukça önemlidir. Hatta ürünün pazarlama sürecinde ilk ve en önemli adım, marka oluşturmaktır. Marka kolay anımsanabilecek ve benzerlerinizden farklı bir isim olmalıdır. Kullanılacak markanın ne anlama geldiği ve neyi çağrıştırdığı önemlidir. İsimlerdeki çağrışım algıyı etkileyeceğinden; bu etkileşimin devamında da markanın etkisi gözükeceğinden marka seçimi oldukça önemlidir.

Marka oluştururken dikkat edilmesi gereken hususları kısaca şöyle özetleyebiliriz;

  1. Öncelikle; marka olarak kullanılacak ibarenin hukuki şartları taşıyıp taşımadığı kontrol edilmelidir. Örneğin marka; bulunulan sektörde tanımlayıcı bir anlam içeriyorsa tescil edilmez.
  2. İkinci olarak; seçeceğimiz markanın daha önceden piyasada farklı firmalar tarafından kullanılmıyor olması veya kullanılan bir markaya benzer olmaması gerekmektedir.
  3. Ayrıca markamızın okunmasının, yazılmasının ve telaffuzunun kolay ve anlaşılabilir olmasına azami derecede önem göstermek gerekmektedir. Nihayetinde markamızla pek çok reklam kampanyası yürütülecektir. Tüm reklam süreçlerinde markamızın akılda kalıcı olmasına ehemmiyet verilmelidir.
  4. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, pek çok firma yeni çıkaracağı markanın logosu üzerinde daha fazla çalışma yapmaktadır. Ne var ki; artık insanlar basılı yayınları okumaya ayırdığı vakitten daha fazlasını radyo dinlemeye ayırmaktadır. Bu göz önünde bulundurulduğunda marka olarak kullanılacak kelimenin logodan daha fazla önemli olduğunu ortaya çıkar.
  5. Şunu da unutmamak gerekir ki; markamız hem bulunduğumuz ülke piyasasında hem de ihracat yaptığımız ülkelerde istenmeyen kötü bir anlama sahip olmamalıdır. Yanlış marka seçimi ürününüzün tercih edilebilirliliğini azaltacaktır.
  6. Markanın kolay korunabilmesi için türetilmiş veya bir anlamı olmayan hayali kelimeler kullanılabilir.
  7. Bu markalar kendiliğinden ayırt edici niteliğe sahip olduğundan korunabilmesi daha kolay olacaktır.
  8. Son olarak şunu ekleyebiliriz; kullanacağımız markanın alan adının da uygun ve kullanılabilir olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
  9. Marka haklarının ülkesel bazlı olmasına karşın, internete ulaşımın global olması, beraberinde bazı sorunları da getirmiştir. Bundan dolayı seçtiğimiz markanın alan adının müsait olması, aynı zamanda istediğimiz markanın alan adının da tescile müsait olması lazımdır.
  10. İstediğimiz alan adının başka firmanın markası olmamasına da dikkat etmek gerekir.

Marka tescil isminizin ücretsiz ön araştırmasını yaptırmak için tıklayın.

Konuşmayı Başlat
💬 MarkaBizde WhatsApp
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
markabizde.com.tr müşteri hizmetleri müsait değilse size en kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır.